Moduły fotowoltaiczne, mające zabezpieczyć zapotrzebowanie na prąd dla domów jednorodzinnych, najczęściej są montowane na poszyciu budynków. Z tego względu najwięcej pytań dotyczy mocowania instalacji na dachu.
Kiedy fotowoltaika na dachu jest możliwa do realizacji?
– odpowiednia wielkość dachu – zapotrzebowanie na prąd dla danego obiektu, wpływa na dobór mocy, a to z kolei liczbę paneli, których należy użyć przy montażu instalacji. Instalacja o mocy 6 kWp będzie zajmowała powierzchnię ok. 40 m2.
– położenie względem stron świata – najkorzystniejsza, względem uzysków prądu, jest fotowoltaika na dachu położona od strony południowej. Jeśli wielkość dachu od południa jest niewystarczająca, można się również zdecydować na umiejscowienie instalacji Wschód-Zachód.
– konstrukcja i poszycie dachu – mają istotny wpływ na dobór mocowania i sprzętu użytego przy montażu danej instalacji. Dach płaski lub dwuspadowy, skośny pozwala na najlepsze rozlokowanie instalacji. W pierwszym przypadku przy zastosowaniu specjalnego stelaża, w drugim z użyciem tradycyjnych mocowań. Nawet „trudne dachy” – z wieloma załamaniami i połaciami mogą stanowić solidną bazę pod instalację jeśli dobierze się do nich odpowiednie moduły oraz inwertery z optymalizatorami mocy.
– okna dachowe, „jaskółki”, kominy – wszystkie wymienione elementy mają wpływ na rozplanowanie instalacji na dachu. Im jest ich więcej tym większe wyzwanie przy projektowaniu.
Nie tylko elementy znajdujące się na dachu oddziałują na pracę instalacji fotowoltaicznej. Wpływ na nią mają także elementy zacieniające, występujące na działce inwestora i na sąsiednich terenach. Wysokie drzewa, słupy – cień, który rzucają, również oddziałuje na instalację.
Wyliczenie zapotrzebowania energetycznego i zwymiarowanie fotowoltaiki na dachu jest indywidualną kwestią. Dlatego zawsze proponujemy naszym klientom bezpłatne i niezobowiązujące spotkanie z naszym doradcą, który przyjedzie na miejsce planowanej inwestycji.