FOTOWOLTAIKA NA GRUNCIE

Wzrastające ceny energii sprawiają, że coraz więcej osób inwestuje w montaż paneli fotowoltaicznych. Najczęściej moduły są umieszczane na połaci dachu. Jednak nie każdy dach domu, hali gospodarczej czy firmy daje takie możliwości. Co w sytuacji kiedy interesuje nas fotowoltaika, a nie mamy szans zamontować jej na dachu? Odpowiedzią jest fotowoltaika na gruncie.

Moduły fotowoltaiczne na gruncie są instalowane na specjalnej konstrukcji/stelażu. Dzięki temu panele znajdują się w najbardziej korzystnej pozycji względem słońca, maksymalizując ich wydajność energetyczną.

Czy fotowoltaika na gruncie jest korzystna?
Jak najbardziej. Po spełnieniu podstawowych warunków, fotowoltaika zamontowana na gruncie będzie działać dokładnie tak samo efektywnie, jak ta założona na dachu. Zanim podejmiemy decyzję o montażu, należy wybrać odpowiednią część działki. Miejsce pod instalację powinno mieć odpowiednie podłoże – nie kamieniste, ani nie piaszczyste – co utrudnia założenie mocowania i przywiązanie konstrukcji do gruntu. Konstrukcja powinna być skierowana na południe. Tego typu układ jest najbardziej efektywny pod względem produkcji prądu.

Ważne również, aby zwrócić uwagę na zacienienie w sąsiedztwie planowanej instalacji. Drzewa, krzewy, wiaty, słupy czy inne elementy konstrukcyjne, zacieniające panele wpływają na uzysk instalacji. Stopień zacienienia instalacji powinien być jak najmniejszy.

Istotny jest nie tylko obecny stan miejsca przeznaczonego na fotowoltaikę na gruncie, lecz także potencjalne zmiany jego otoczenia w przyszłości. Warto zorientować się czy na sąsiednich działkach nie jest planowana budowa, która może rzucać cień na instalację.

Należy pamiętać, że ze względu na straty w przesyle prądu, instalacja nie może być znacząco oddalona od miejsca montażu inwertera.

Solidna konstrukcja
Fotowoltaika przy gruncie jest bezpieczną, bezawaryjną i wieloletnią instalacją. Składa się modułów fotowoltaicznych umiejscowionych na specjalnej konstrukcji zakotwiczonej w glebie. Ten rodzaj konstrukcji jest chętnie wybierany przez właścicieli dużych działek i rolników, którzy chcą zainwestować w fotowoltaikę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *